Carcharodontosaurus iguidensis

Autor: Marcin Rotkiewicz, Polityka.pl
12.12.2007.
Steve Brusatte, student z University of Bristol, przebadał dokładnie fragmenty czaszki dinozaura odnalezione w Nigrze. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że musiały one należeć do nieznanego dotąd gatunku, który otrzymał nazwęCarcharodontosaurus iguidensis – można przeczytać na łamach najnowszego wydania czasopisma naukowego „Journal of Vertebrate Paleontology„.

Dinozaur ten występował 95 milionów lat temu i należał do podrzędu teropodów, czyli licznej grupy dwunożnych mięsożernych gadów (jej członkiem jest także słynnyTyrannosaurus rex. Długość ciała Carcharodontosaurus iguidensis wynosiła 13-14 metrów (stojąc na dwóch nogach był wyższy niż dwupiętrowy londyński autobus), miał prawie dwumetrową czaszkę oraz zęby wielkości bananów. Te rozmiary czynią go jednym z najpotężniejszych drapieżników lądowych w dziejach naszej planety.

Carcharodontosaurus iguidensis występował na terenach dzisiejszej Afryki. Podobnie jak jego bliski krewny,Carcharodontosaurus saharicus, którego szczątki odnaleziono w Maroku i Egipcie jeszcze przed II wojną światową.


Porównanie Carcharodontosaurus guidensis z autobusem.
Porównanie Carcharodontosaurus iguidensis z autobusem.
Źródło: livescience.com
Źródło: www.polityka.pl