Przypadkowo odkryto ślady Hylonomus

Autor: Onet.pl/PAP
17.10.2007.
W Kanadzie odkryto najstarsze spośród znanych dotychczas odciski stóp pozostawione przez gada – informują naukowcy na łamach „Journal of the Geological Society of London”.

Ślady stop pochodzą sprzed 315 mln lat. Oznacza to, że gady wyewoluowały od jednego do trzech milionów lat wcześniej niż przypuszczano. Odkrycia dokonał brytyjski paleontolog Howard Falcon-Lang z Bristol University na bogatych w skamieniałości klifach New Brunswick.


Hylonomus lyelli
Ślady Hylonomus lyelli
zdjęcie pochodzi z tej strony

– Odkrycie to było czystym przypadkiem – relacjonuje naukowiec. – Pewnego razu, spacerując wzdłuż wybrzeża, doszedłem pod wieczór do świeżego osypiska skalnego. Nagle ujrzałem, że jeden z głazów pokryty był setkami śladów stóp! Słońce chyliło się ku zachodowi i prawdopodobnie nie zauważyłbym ich, gdyby nie cienie, dzięki którym ślady nabrały wyrazistości – opowiada.

Jak dodaje, ewolucja gadów była jednym z najważniejszych wydarzeń w całej historii życia na Ziemi.

Zdaniem naukowca, odkryte ślady należały najprawdopodobniej do gada Hylonomus lyelli, nazwanego tak na cześć XIX-wiecznego geologa Charlesa Lyella. Szkielet tego gada odnaleziono w New Brunswick w XIX w.

Zdaniem naukowców, ślady te pozostawiły zwierzęta, które gromadziły się wokół zbiornika wodnego, pojawiającego się sezonowo w tym miejscu.

Źródło: Onet.pl/PAP