Mahakala omnogovae

Autor: Sebastian Oziemski
07.09.2007.
Mahakala (Turner, Pol, Clarke, Erickson i Norell, 2007) to rodzaj bazalnego dromeozauryda (zobacz drzewo filogenetyczne), którego skamieniałości odkryto skałach datowanych na kampan (około 80 milionów lat temu) w Formacji Djadokhta w Ömnögov (Mongolia).

Mahakala to mały, 70-centymetrowej długości, dromeozauryd, którego szkielet wykazuje pewne cechy zbliżające go do wczesnych trodontów i ptaków. Niewielkie rozmiary tego dinozaura mogą świadczyć o tym, że jest on przykładem jednego z kilku etapów ewolucji Avialae, a mianowicie zmniejszeniem rozmiarów ciała. Jest to także dowód na to, że nie był to tylko element ewolucji ptaków, ale także deinonychozaurów, z którymi są spokrewnione.

Mahakala została opisana na podstawie holotypu IGM 100/1033, który składa się na niekompletne kości czaszki, kręgi i kości kończyn. Proporcje tych ostatnich szczątków są bardzo podobne do tych u ArchaeopteryxCaudipteryx oraz Mei.

Nazwa tego teropoda pochodzi od imienia bóstwa w buddyzmie tybetańskim- Mahakala, który jest w tej religii najpotężniejszym strażnikiem Dharmy (praw buddyzmu).


Mahakala omnogovae
Mahakala omnogovae
rysunek pochodzi z tej strony


Holotyp IGM 100/1033, m. in. czaszka i szkielet pozaczaszkowy
Holotyp IGM 100/1033, m. in. czaszka i szkielet pozaczaszkowy

Drzewo filogenetyczne dromeozaurydów
Drzewo filogenetyczne Paraves

zdjęcia pochodzą z magazynu 
Science