Gigantyczne pingwiny z Peru

Autor: Wiadomości.wp.pl
26.06.2007.
Olbrzymie pingwiny przemierzały teren obecnego Peru już ponad 40 mln lat temu – o wiele wcześniej, niż naukowcy ocenili czas rozprzestrzenienia tych nielotów w cieplejszy klimat – informuje najnowszy numer „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Dziś pingwiny zasiedlają wiele wysp na półkuli południowej, nieraz nawet te leżące stosunkowo blisko równika. Naukowcy sądzili, że pingwiny nie dotarły do tych cieplejszych rejonów wcześniej, niż około 10 mln lat temu.

Tymczasem w PNAS badacze informują o znalezieniu szczątków dwóch typów pingwinów w Peru. Znalezisko datuje się na 40 mln lat. Jeden z nich to mierzący ponad 1,5 m pingwin-gigant o długim, ostrym dziobie.


Icadyptes salasi w porównaniu z innymi pingwinami (góra). Czaszka Icadyptes salasi w porównaniu z Perudyptes devriesi .
Icadyptes salasi w porównaniu z innymi pingwinami (góra)
Czaszka Icadyptes salasi w porównaniu z Perudyptes devriesi
rysunek pochodzi z tej strony
zaś zdjęcie z tej


Paleontolog Julia Clarke, doktor nauk o morzu, ziemi i atmosferze z North Carolina State University przyznaje, że zaskoczyło ją to znalezisko. „Jest w tym samym wieku, co najstarsze pingwiny z Ameryki Południowej. Jedyny inny, znany naukowcom ich ślad z tego kontynentu – i z tego samego okresu – pochodzi z najbardziej na południe wysuniętego skraju kontynentu” – zauważyła.

Nowe znalezisko świadczy o tym, że pingwiny dotarły w rejony równikowe o wiele wcześniej niż ktokolwiek dotąd pomyślał – dodała badaczka.

źródło: Wirtualna Polska
Zmieniony ( 13.07.2007. )
Tags: , ,