Dinopark zaprasza już gości

Redaktor: �ukasz Czepi�ski
01.10.2006.
Od 26 sierpnia można podziwiać pierwszy pawilon wystawienniczy nad wykopaliskami w Krasiejowie. Jest to obiekt na miarę XXI wieku: klimatyzowany, z odpowiednią wilgotnością powietrza – tak, by nie niszczały gromadzone w nim kości prehistorycznych jaszczurów.Pawilon paleontologiczny
rysunek pochodzi z tej strony

Pawilon zbudowany z betonu i szkła to dopiero pierwszy etap zagospodarowania terenu, na którym znajdują się najstarsze w Europie skamieniałości paleontologicznych gadów. Teraz w ramach programu INTERREG III A budowane będą piesze szlaki zwiedzania znaleziska – trapy dla turystów. W nowym pawilonie zwiedzający mogą przez szklaną podłogę oglądać skamieliny w takim stanie, w jakim zostały one odsłonięte przez naukowców. Budowa tego obiektu została wsparta z Kontraktu dla Województwa Opolskiego kwotą 2,5 mln zł (całość kosztowała prawie 4 mln zł), zaś na budowę trapów samorząd województwa przekazał w sumie ponad 870 tys. zł.Pawilon paleontologiczny
rysunek pochodzi z tej strony 


Krasiejów to gratka dla naukowców, bo zachowały się tu niezwykle liczne szczątki gadów i płazów, odkryto także kości dotychczas nieznanego dinozaura, nazwanego przez naukowców Silesaurus opolensis. Ale to także wspaniała atrakcja turystyczne w regonie – według profesora Jerzego Dzika z Instytutu Paleobiologii PAN, który prowadził w Krasiejowie badania, dzięki tej niespotykanej na świecie liczebności skamielin, w ich wydobywaniu będą mogli uczestniczyć nawet zwiedzający. W planach – prócz pawilonu i pieszych trapów – jest jeszcze powstanie makiet prehistoryczych gadów.

Dziś Krasiejów odwiedzają przede wszystkim młodzi miłośnicy dinozaurów, wolontariusze i studenci, którzy chcą brać udział w pracach wykopaliskowych.

Budowę pawilonu prowadziło stowarzyszenie Dinopark, którego członkami są Samorząd Województwa Opolskiego oraz samorządy lokalne gmin Ozimek i Kolonowskie.

źródło: umwo.opole.p