Czteroskrzydły archeopteryks? – ciąg dalszy

Autor: Dawid Mazurek
26.09.2006.
Pojawiły się kolejne informacje dotyczące odkrycia, o którym już pisaliśmy na naszej stronie (zobacz).Pierwsze ptaki używały do latania zarówno przednich, jak i tylnych kończyn – informuje pismo „Paleobiology”.Archaeopteryx litographica – artystyczna wizja
rysunek pochodzi z tej strony  

Najstarszym ze znanych przodków ptaków jest jurajskiArchaeopteryx lithographica, którego skamieniałość odkryto w Niemczech w roku 1861, w dwa lata po opublikowaniu przez Karola Darwina jego książki o teorii ewolucji.

Od tego czasu znaleziono kolejnych osiem okazów tego zwierzęcia, mającego zarówno gadzi ogon, szczęki i zęby, jak i typowe dla ptaków pióra i mostek, do którego przyczepiają się poruszające skrzydłami mięśnie piersiowe. Praptak miał pióra także na tylnych kończynach, ale naukowcy uważali dotąd, że tworzyły one tylko warstwę izolującą przed chłodem.

Sytuację zmieniło odkrycie i opisanie w roku 2002 w Chinach okazów o czterech upierzonych skrzydłach.

Archaeopteryx szybował z drzewa na drzewo używając czterech upierzonych kończyn – wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych na uniwersytecie w Calgary przez doktoranta Nicka Longrich.

Dotychczas część naukowców przyjmowała, że umiejętność lotu rozwinęła się u przodków ptaków dzięki zdolności do szybkiego biegania, zakończonego lotem. Artykuł Longricha zawiera jednak mocne dowody na to, że ptaki wyewoluowały z gadów, które skakały z drzew jak spadochroniarze (albo jak obecne szybujące wiewiórki). Pióra na tylnych kończynach mają wyraźne właściwości aerodynamiczne.

Zdaniem Longricha, wcześniej paleontolodzy zbyt mocno sugerowali się wyglądem dzisiejszych – dwuskrzydłych – ptaków.

źródło: Onet.pl