Przodek płetwala błękitnego nie był łagodnym olbrzymem

17.08.2006.
Skamieniałość groźnie wyglądającego zwierzęcia o ostrych, trzycentymetrowych zębach, znaleziono w Australii. Jest to pozostałość przodka współczesnych, bezzębnych płetwali błękitnych.


Artystyczna rekonstrukcja Janjucetus atakującego rekina
Rysunek pochodzi z tej strony

Licząca sobie 25 mln lat skamieniałość jest szczątkiem wczesnego typu fiszbinowców. Do tej grupy zwierząt należą np. współczesne humbaki czy płetwale błękitne. Fiszbinowce żywią się odfiltrowując plankton z wody morskiej za pomocą fiszbin, zwisających z podniebienia rogowych płyt.

„Ten dziwny, nowoodkryty fiszbinowiec nie miał nawet fiszbin” – tak Erich Fitzgerald z Monash University w Australii skomentował budowę małego walenia. O odkryciu poinformował w piśmie „Proceedings of the Royal Society B”. „Miał zęby i był silnym drapieżnikiem, polującym na duże ryby, niewykluczone, że rekiny, a może nawet na inne walenie” – powiedział Reutersowi badacz. Zwierzę mierzyło prawdopodobnie do 3,5 m.


Szczęka Janjucetus – widoczny brak fiszbin
Zdjęcie pochodzi z tej strony


Skamieniałość znaleziono nieopodal Jan Juc, miejscowości w stanie Victoria, na południowym-wschodnie Australii. Nazwano go Janjucetus.
Dotąd większość naukowców sądziła, że fiszbiny wyewoluowały stosunkowo szybko, co usprawniło sposób żywienia waleni drobnymi rybami i planktonem. Przypuszczano, że mogło do tego dojść 40 mln lat temu, po rozejściu się ewolucyjnych dróg wspólnego przodka fiszbinowców i zębowców (do których należą m.in. delfiny, narwale i kaszaloty).

Odkrycie szczątków zębatego przodka fiszbinowców, liczącego 25 mln lat, każe „od nowa zarysować obraz ewolucji” tych zwierząt – uważa Fitzgerald.


Janjucetus w drzewie ewolucyjnym wielorybów. 

Zdjecie pochodi z tej strony

źródło: PAP/Onet.pl
Zmieniony ( 17.08.2006. )