Niezwykły „bóbr” z czasów dinozaurów

27.02.2006.

Naukowcy natknęli się w Chinach na prawdziwą niespodziankę – zachowaną w wyjątkowo dobrym stanie skamieniałość małego jurajskiego ssaka, bardzo przypominającego dzisiejsze bobry – informuje najnowszy numer „Science”.
Niezwykły ssak miał charakterystyczny ogon – szeroki, płaski i pokryty łuską. Ciało pokryte było futrem, a budowa kończyn wskazywała na przystosowanie do pływania. Ostro zakończone zęby przypominają te u foki i sugerują, że ssak żywił się rybami. Jest to największy do tej pory odkryty ssak okresu jurajskiego – osiągał podobne rozmiary, jak samica dziobaka.

Niezwykłe jest jednak to, że nowo odkryty gatunek, nazwany Castorocauda lutrasimilis, żył przed 164 milionami lat, w środkowej jurze – czyli w czasach, gdy na Ziemi panowały dinozaury.
Odkrywcy – naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Nanjing, Chińskiej Akademii Nauk Geologicznych w

Pekinie oraz Carnegie Museum of Natural History w Pittsburgu – sugerują, że wczesne ssaki były o wiele bardziej zróżnicowaną grupą niż dotychczas uważano. Mimo dominacji dinozaurów, ssaki ewoluowały i pojawiały się w różnych niszach ekologicznych na długo przed końcem ery dinozaurów, który nastąpił 65 mln lat temu – piszą na łamach „Science”.

Podkreślają też, że znaleziony okaz zachował się w bardzo dobrym stanie. Widoczne są wyraźne pozostałości po łuskach i futrze oraz dobrze zachowany szkielet. Umożliwia to o wiele dokładniejsze badania niż w przypadku wcześniej odkrytych skamieniałości ssaków jurajskich, które nie były tak kompletne.

źródło: PAP