Ptaki na dinozaurzych stopach

06.12.2005.

Pierwsze ptaki na Ziemi miały stopy podobne do dinozaurzych. Dokładniej do dinozaurów teropodów – czytamy w najnowszym numerze tygodnika „Science”. Według naukowców, to kolejny dowód na to, że dzisiejsze ptaki pochodzą od dinozaurów.

Naukowcy z niemieckiego instytutu badawczego Senckenberg we Frankfurcie oraz z Dinosaur Center w amerykańskim stanie Wyoming zbadali szczątki archeopteryksa (Archaeopteryx) – najstarszego znanego ptaka. Pochodzący z późnej jury, czyli sprzed 150 mln lat okaz znaleziono w Solnhofen w Bawarii. To najlepiej zachowany z dotychczas odkrytych okazów archeopteryksów.

Analiza szkieletu ujawniła wcześniej nieznane szczegółów budowy czaszki i odnóży tych ptaków. Okazuje się, że układ i rozmiary palców u stóp tych stworzeń wykazują znaczne podobieństwo do stóp teropodów – dwunożnych dinozaurów, które poruszały się w pozycji półwyprostowanej.

Podobieństwo do teropodów wykazuje także budowa czaszki praptaka. Naukowcy sugerują więc, że mogły one być spokrewnione. Wzmacnia to teorię głoszącą, że dzisiejsze ptaki pochodzą od dinozaurów.

źródło: PAP/Onet