Dinozaury jak dwupłatowce

22.10.2005.

Pierwsze samoloty skonstruowane przez braci Wright były dwupłatowcami, potem zaczęto produkować jednopłaty. Wśród dinozaurów było podobnie – twierdzą amerykańscy naukowcy.

Ich zdaniem, 125 milionów lat temu istniały dinozaury posiadające dwie pary skrzydeł – czytamy w „Nature”.

Szczątki dinozaura Microraptor gui odkryto w 2003 roku. Okazało się, że potrafił on szybować. Stwierdzono też, że miał wszystkie cztery kończyny pokryte piórami lotnymi, podobnymi do ptasich.

Obecnie paleontolog z Technicznego Uniwersytetu Teksańskiego w Lubbock, Sankar Chatterjee, twierdzi, że badający szczątki naukowcy nie odkryli wtedy całej prawdy o dinozaurze. Według niego, Microraptor gui miał dwie pary skrzydeł – podobnie jak konstrukcja braci Wright.

Wraz z kolegą – inżynierem aeronautyki, Joe Templinem, przeprowadzili oni szereg komputerowych symulacji lotu i doszli do wniosku, że druga para skrzydeł znajdowała się tuż pod pierwszą. Podobnie jak w dwupłatowcu zwiększało to stabilność lotu ślizgowego.

M. gui żył przed 125 milionami lat, gdy przodkowie ptaków dopiero wykształcali umiejętność latania. Nie był jednak z nimi spokrewniony.

Inni badacze są sceptyczni wobec głoszonych przez niego rewelacji, zgadzają się tylko w jednym – że Microraptor guib ył naprawdę dobrym „ślizgaczem” i potrafił się bez problemu przemieszczać z drzewa na drzewo.

źródło: PAP/Onet