Zidentyfikowano embriony prozauropodów

30.07.2005.

Międzynarodowy zespół badaczy zidentyfikował, do którego gatunku należą embriony w dinozaurzych jajach sprzed ok. 190 mln lat. To massospondylusy – donosi ostatnie „Science”. Badane jaja pochodzą z wczesnego okresu jurajskiego. Są więc o wiele starsze od większości dotychczas znalezionych skamieniałości embrionów dinozaurów, zwykle pochodzących z kredy – wskazują naukowcy z Uniwersytetu Toronto i z Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie.

 Embriony Massospondylus mogą zatem dostarczyć naukowcom cennych wskazówek, w jaki sposób prymitywne dinozaury stały się największymi zwierzętami kiedykolwiek zamieszkującymi na Ziemi.

Massospondylus były roślinożernymi dinozaurami (wczesnymi prozauropodami), osiągającymi do ok. 5 metrów wysokości. Dorosłe osobniki miały małe głowy umieszczone na długich szyjach. Potrafiły też stawać i poruszać się na dwóch nogach.

Jednakże, zaraz po wykluciu – wskazują badacze – młody Massospondylus  carinatus wyglądał zupełnie inaczej. Był czworonogiem, miał krótki ogon, długie przednie kończyny oraz dużą głowę umiejscowioną na horyzontalnie trzymanej szyi. W miarę jak zwierzę rozwijało się, jego szyja rosła szybciej niż reszta ciała, natomiast głowa i przednie kończyny – wolniej. W rezultacie – z czteronożnego maleństwa powstawał dorosły dwunożny osobnik o zupełnie odmiennym wyglądzie.

Autorów badań zaintrygował też brak uzębienia u „gotowych do wyklucia” embrionów. „Młode dinozaury miały bardzo dziwne – utrudniające im poruszanie – proporcje ciała i nie posiadały żadnych możliwości samodzielnego żywienia się” – wskazują naukowcy. Oznacza to więc, że zapewne przez pewien czas po wykluciu wymagały one opieki ze strony swych rodziców.

Embriony znaleziono w 1978 r. w południowej Afryce.

źródło: PAP/Onet