Dinozaury oddychały podobnie jak ptaki

19.07.2005.

Układ oddechowy dinozaurów jest podobny do tego, jaki mają współcześnie żyjące ptaki – twierdzą amerykańscy paleontolodzy na podstawie swych najnowszych badań. Wcześniej naukowcy sugerowali, że wymarłe dinozaury mogły mieć płuca podobne do krokodylich, czyli do dzisiejszych gadów. Ostatnie odkrycie naukowców z Uniwersytetu Ohio i Uniwersytetu Harvarda wskazuje jednak na znacznie większe podobieństwa między ptakami a dinozaurami. 

„Układ oddechowy mięsożernych dinozaurów, np. tyranozaura, ma wiele wspólnych cech z układem współczesnych ptaków. One zaś – z inżynieryjnego punktu widzenia – mogą posiadać najwydajniejsze płuca wśród wszystkich żyjących kręgowców” – twierdzi jeden z badaczy Leon Claessens z Uniwersytetu Harvarda.  

Wraz z Patrickiem O’Connorem z Uniwersytetu Ohio porównywali szczątki dinozaurów znajdujące się w zbiorach muzeów w USA, Niemczech i Anglii do różnych gatunków ptaków. Okazało się, że układ oddechowy dinozaurów nie jest wprawdzie identyczny z ptasim, zupełnie jednak nie przypomina tego u dzisiejszych gadów.

Badania, opublikowane w piśmie „Nature”, są kolejnym dowodem potwierdzającym szereg podobieństw między dinozaurami a ptakami. Inni naukowcy sugerują, że niektóre dinozaury mogły mieć pióra i wysiadywały jaja.

Badacze podkreślają jednak, że nie oznacza to, iż dinozaury były stałocieplne. Według nich, znajdowały się gdzieś „pośrodku” między stało- a zmiennocieplnymi zwierzętami.

źródło: PAP/Onet.pl

Tags: ,